< Anasayfa
 
  Köken, Kimlik, Aidiyet ve 'Öteki'
   
Köken Anlatıları
Kimlik ve Aidiyet
Öteki
Köken Anlatıları
 

Görüşme yapılan 100 kişiyi belirlerken en önemli ölçütün en az dört kuşaktır Batı Ege'de yaşayan ve anne ya da baba tarafından birinci derece akrabalarının siyah tenli olup "Arap" olarak adlandırılmış olmasına özen gösterildi. Farklı yörelerde farklı köken anlatılarının olduğu görüldü. Bazıları soy anlatısını Osmanlı'daki kölelikle ilişkilendirirken, bazıları da geçmişte hacca giden varlıklı aileler tarafından kaçırılma öyküsüyle ilişkilendirdiler. Anne ya da baba tarafından aile kökenlerinin Sudan'a dayandığını ifade edenlerin ağırlıklı olarak İzmir ve çevresinde yaşadıkları; gene İzmir'dekilerin bir kısmı ile Balıkesir/Ayvalık'ta yaşayanların Ahali Mübadelesi sırasında Girit'ten, oraya da Doğu Afrika'dan gelmiş oldukları görüldü. Buna karşılık, Batı Ege Bölgesi'nin güneyine inildiğinde, Aydın ve Muğla çevresinde yaşayanların kimi dedelerinin/ninelerinin nereden Anadolu'ya geldiğini ya da getirildiğini tam olarak bilmediklerini kimi de Sudan'dan geldiğini ifade etti. 

"Afrika'dan getirilen bir göçmen ailenin en son üyelerinden bir tanesiyim ben, yani bu yaşa kadar gelmişim. Anne tarafım, yani annemin dedeleri nineleri falan. Bana anlattıklarına göre; iki üç kuşak öncesini hatırlayan bir dedem vardı, yani ölen dedem üç kuşak öncesini hatırlıyor. Anne tarafım komple Afrika'dan, Sudan'dan gelme... Babamın aslı Yörük, fakat anne tarafımda bir şeylik var, bir Afrika kökenliği var. Tam bir metisim ben, yani kırık... [Dedem] Mustafa Taşkın'ın Aydın Germencik'e bağlı Turanlar Köyü'nde doğduğunu biliyorum. Daha öncesi, anneleri babaları da Turanlar Köyü'nün tam karşısına düşen Bağarası yakınlarında, Araplar denen bir köyden Turanlar'a göç ettiklerini anlatırdı bize, oradan gelmişler yani. O köy zaten komple Afrika kökenli, Sudanlı." C. Şenköz (50 yaşında/Kuşadası, Aydın)

Milas, Dalaman ve Ortaca beldelerinde yaşayanlar ise 1900'lü yılların başında Mısır Hıdivi (Valisi) Abbas Hilmi Paşa'nın Dalaman'daki çiftliğinde çalıştırılmak üzere getirilen Sudan kökenli ailelere dayanmaktadır. Bunlardan farklı olarak Ortaca'ya bağlı köylerde halk arasında "paslı" ve "eski" Araplardan da söz edilmektedir. "Zenci" kelimesi Arapça'da Zanci, Farsçada Zangi olarak geçmektedir. Afrikada'ki Zengibar kentinden gelen anlamı taşıdığı gibi "pas" anlamına da gelmektedir. 

Yararlanılan Kaynaklar

Sessiz Bir Geçmişten Sesler projesi sözlü tarih görüşmeleri

Web

Sözcüklerin Soyağacı: www.nisanyansozluk.com
TİGEM: www.tigem.gov.tr

Bu başlık altında ARAMA yapmak için tıklayınız.

Proje HakkındaOsmanlı'da KölelikMüzik, Edebiyat, Radyo ve Sinemada KarakterlerSporcular
BibliyografyaGaleri  Arama  Duyuru ve Haberler
Türkçe | İngilizce | Site Haritası | Arama | İletişim