< Anasayfa
 
  Müzik, Edebiyat, Radyo ve Sinemada Karakterler
   
 

Müzik, edebiyat ve sinema gibi kültürel ve sanatsal pratikler ve bu pratiklerin ürünü olan romanlar, şarkılar, filmler ya da radyo ve televizyon programları yakın dönem toplumsal tarihimizde görünmez olan "kahramanları" görünür kılmanın olanaklarını sunabilir. Tanzimat dönemi romanlarında ya da Yeşilçam filmlerinde geçen "bacı kalfa" ya da "dadı kalfa" karakterleri üzerine çoğu zaman hiç düşünmeyiz. Filmin ya da romanın kurgusal akışındaki büyü içerisinde sadece rastlayıp geçiverdiğimiz, kara tenlerinin keskin görünürlüğüne karşın gene de görünmezdirler. Bu karakterlerin kimleri temsil ettiğini, nasıl bir yaşam deneyiminden izler taşıdığını, nereli olduklarını, anne ya da babalarını hiç merak etmeyiz. Oysa bir romanı okurken ya da bir filmi izlerken esas "adam" ve "kadınların" kimler olduğunu, nereden geldiklerini, aile kökenlerini, ne iş yaptıklarını, nasıl aşık olduklarını, nelere üzüldüklerini ya da sevindiklerini sayfa sayfa, kare kare merak ederiz.

Her film ya da roman belli bir zaman ve mekana bağlı olarak, betimlediği dönemin toplumsal "ruhundan" izler taşımaya gayret ettiği gibi, yaratıcılarının da içinde bulundukları dönemin baskın kültürel, siyasal ve toplumsal eğilimlerini de   içerir kuşkusuz. Örneğin Tanzimat edebiyatının önemli romancılarından Ahmet Mithat Efendi'nin Felatun Bey ve Rakım Efendi  adlı romanı, yazıldığı dönemin siyasal, kültürel ve toplumsal çehresine rengini veren "Doğu-Batı karşıtlığı" anlayışının bir aile içindeki tezahürünü betimleme çabası olduğu gibi, betimlenen ailenin neredeyse temel direği olan kara tenli, iyilerin iyisi "Fedayi/Dadı Kalfa" karakteriyle de o dönemin görünmezlerinden birini bugüne taşır. Benzer tiplemelere, örneğin Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Şıpsevdi ile Gulyabani ve Reşat Nuri Güntekin'in Miskinler Tekkesi adlı romanlarında da rastlanır. 

Romanlar, filmler ya da şarkılar bugünkü, birbirinden farklı toplumsal ve kültürel yaşamların nasıl iç içe geçerek ya da tekrar tekrar farklılaşarak geçmişten şimdiye uzandığını anlamanın ve anlatmanın araçları olarak da kullanılabilir. 

Bu bölümde; başta edebiyat, müzik ve tiyatro olmak üzere çeşitli sanat dallarında öne çıkmış siyah karakterlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin, 1978 yılında Eurovision Türkiye finalinde yedi sanatçı bir araya gelerek "İnsanız Biz" adlı parçayı seslendirmişlerdi. Bu grubun bir üyesi de, günümüzde daha çok  "Gel Teskere" ve "Unutama Beni" parçalarıyla hatırlanan Esmeray'dı.


Bu bölümle ilgili görsel ve yazınsal malzemeye ulaşmak için tıklayınız.

Proje HakkındaOsmanlı'da KölelikMüzik, Edebiyat, Radyo ve Sinemada KarakterlerSporcular
BibliyografyaGaleri  Arama  Duyuru ve Haberler
Türkçe | İngilizce | Site Haritası | Arama | İletişim