< Anasayfa
 
  Toplumsal ve Ekonomik Yaşam
   
Çocukluk ve Oyun
Okul Hayatı
İş ve Meslekler
Kadın-Erkek İlişkileri
Doğum ve Ölüm
Aile, Akrabalık, Komşuluk
Toplumsal Ritüeller
İş ve Meslekler
 

Günümüzde Batı Ege Bölgesi'ndeki en önemli ekonomik faaliyetlerden biri tarımdır. Kırsal alanda yaşayan 70 yaş üstündeki Afrika kökenlilerin çoğu ücretli tarım işçisi ya da kendi tarım arazisini işletiyor. Kentlerdeki eğitimli, sosyoekonomik durumları görece iyi olanlar genellikle öğretmen, hemşire, astsubay ve teknisyen. Bunun yanı sıra marangoz ya da balıkçı olanlar da var.

1970'li yıllarda İzmir ilinde köylerden kent merkezlerine göç eden Afrika kökenli erkek ve kadınların çoğu Tariş gibi kuruluşların fabrikalarında işçi olarak çalışmış ve bugün emekli olmuşlardır.

1980'li ve 1990'lı yıllarda ise yağ, pamuk, dokuma, deri fabrikalarında ya da tarım alanında işçi olarak çalışanlar ağırlıktadır. Bugün yaşları 40-50 arasında olanların bir kısmı 1990'ların başında Batı Ege'de yeni filizlenmeye başlayan turizm sektöründe garson, şoför, barmen vb. olarak çalışmışlardır.

2000'li yıllarda Afrika kökenliler için temel istihdam alanları turizm ve özel güvenlik sektörü ya da organize sanayi sitesinde konuşlanmış mobilya, yedek parça üretimidir. Bunun yanı sıra lise mezunu Afrika kökenli gençlerin kasiyer, tezgahtar, satış temsilcisi olarak çalıştıkları bir diğer önemli alan da İzmir, Kuşadası, Marmaris gibi yerlerdeki büyük alışveriş merkezleri ile süpermarketlerdir.

Güvenlik sektöründe çalışanlar renkleri nedeniyle işe alınırken zorluk çektiklerini, turizm alanında çalışanlar ise siyah tenlerinin yabancı turistlerin ilgisi nedeniyle avantaja dönüştüğünü belirttiler.

Bu başlık altında ARAMA yapmak için tıklayınız.

Proje HakkındaOsmanlı'da KölelikMüzik, Edebiyat, Radyo ve Sinemada KarakterlerSporcular
BibliyografyaGaleri  Arama  Duyuru ve Haberler
Türkçe | İngilizce | Site Haritası | Arama | İletişim