< Anasayfa
 
  Toplumsal ve Ekonomik Yaşam
   
Çocukluk ve Oyun
Okul Hayatı
İş ve Meslekler
Kadın-Erkek İlişkileri
Doğum ve Ölüm
Aile, Akrabalık, Komşuluk
Toplumsal Ritüeller
Çocukluk ve Oyun
 

Çocuk denilince oyun, oyun denilince de çocukluk gelir aklımıza. Her ne kadar oyun araç gereçleri yaşanılan tarihi dönem, coğrafya ve sahip olunan olanak ya da olanaksızlıklara bağlı olarak farklılık gösterse de, çocukluktaki oyunlar dil, din, ırk, etnik köken, toplumsal sınıf ayrımlarının belki de en az hissedildiği anları içinde barındırır. 1930'lu, 1940'lı yıllarda kentlerde saklambaç, köylerde ırgıncak oynayan ve şimdilerde büyükanne ya da büyükbaba olan siyah tenli çocuklar şöyle anlatıyorlar o günleri:

"İşte saklambaç oynardık,... saklambacı çok oynardık evet. Özellikle kızlı erkekli büyük grup, o mahallede çıkmaz sokaklar vardı böyle. İzmir'in o eski tarafı çok ilginçti. Böyle bir düzen yoktur, hani birbirine paralel yollar falan yok. Onun için köşe başları, küçük girintiler falan, saklanacak çok yer vardı ve çok güzel saklambaç oynardık. İşte 'yağ satarım bal satarım' oyunu vardı... E şimdi o tabloya baktığımızda, yani siyah çocuk, beyaz çocuk aynı tarafta, hep birlikte oynardık ve ben o duyguya hiç kapılmadım, yani 'ben farklıyım bunlardan' duygusuna. O zaman asla böyle bir şey olmadı. Şimdi biraz da şeyle ilgili bu, galiba bu [değişen] toplumla ilgili bir olay gibi geliyor bana..." Z. Acarkan (67 yaşında/Balçova, İzmir)  

 "Bizim avlumuz çok geğiştir. Böle ırgıncak gurardık, göbeğine bi kömür gatardık, gıcır gıcııır binerdik. Dönerdik. Irgıncak; iki dene güzel bi değnek ediyon, bunun göbeğine. Biri buraya biniyo, çocuğun diğeri o yanna. Birinin bu yannı kafası, birinin bu yanı kafası. Böle biniyon, dönüyosun. 'Irgıncak' diyoladı ona. Çelik çomak, ondan sonacazım. Sekelik oynardık. İşte öle öle (işten) geri zamanı geçirirdik. Evcik oynardık. E böyle annecim rahmetli gine izin verirlerdi. Güççük güççük göveçlerimiz varıdı, yemekler bişirirdik, evcikler bişirir ederdik, yemekler." E. Ayşe Karayavaş (81 yaşında/Torbalı, İzmir)

Bu başlık altında ARAMA yapmak için tıklayınız.

Proje HakkındaOsmanlı'da KölelikMüzik, Edebiyat, Radyo ve Sinemada KarakterlerSporcular
BibliyografyaGaleri  Arama  Duyuru ve Haberler
Türkçe | İngilizce | Site Haritası | Arama | İletişim