< Anasayfa
 
  Toplumsal ve Ekonomik Yaşam
   
Çocukluk ve Oyun
Okul Hayatı
İş ve Meslekler
Kadın-Erkek İlişkileri
Doğum ve Ölüm
Aile, Akrabalık, Komşuluk
Toplumsal Ritüeller
Aile, Akrabalık, Komşuluk
 

"Geçmişteki akrabalık ve komşuluk daha iyiydi" olarak ifade edilen yaygın nostaljik söylem, anne ya da baba tarafından Afrika kökenli olan yaşlı kuşak için de geçerli. Göçle nüfusun artması, modern teknolojilerin sadece kentlerde değil köylerde de yaygın olarak kullanılması, kuşaklararası çocuk eğitimi ve aile içindeki sosyal hiyerarşinin değişmesi sadece aileyi değil, komşuluk ve akrabalık ilişkilerini de etkilemiştir. Geçmişte "çat kapı" ziyaretler yerini, telefonla arayarak, "uygunsanız size geleceğize" bırakmıştır.

"Torunlarımı biliyorsunuz, görüyorsunuz, seviyoruz; bi tatlı geçimimiz var, geçinip gidiyoruz. Torunlarım da beni seviyor, ben de onları seviyorum... Ben kendim işteydim, annesi ilgileniyordu [çocuklarımla], annesi veriyordu onların cezalarını. Annesi ilgileniyordu, ben pek ilgilenemiyordum. İşim icabı zaten burada değildim, dışarıdaydım, gidip geliyordum.... Hiç kimse bir fikir almadı [bizden], hiç kimse, yani kendileri koydular çocukların ismini. Yalnız istiyordum ben, tabii kendimin çocuğu olunca Fatma koyduk, babamızın ismini koyduk. Sona benim eşimin anasının adı da Fatma'ydı. Benim annemin adı da Fatma'ydı, 'Fatma' deye koyduk. Oğlumun adını artık bize bıraktılar, babamın adını koydum, 'Sait' deye, tamam mı? Yani hiç bırakmadılar. Hani isim şeyinden hiç çelişkimiz yoktu, ama bunlar şimdi sosyeteye gaçtılar, Ecemler, Kubilaylar..." E. Y. Duman

Köylerde akrabalık ve komşuluk ilişkisinin halen kentlere göre daha güçlü olduğu açıktır, ama evlilikle başka yere taşınmış, bir anlamda ailesinden, akrabalarından 'uzak düşmüş' kişilerin aile ve akrabalarıyla ilişkilerindeki sürekliliği sağlaması kendisinin ya da aile ve akrabalarının ekonomik durumuna bağlıdır.  

Karışık evlilerde akrabalık ilişkilerin yönünü belirleyen unsurlardan biri de, beyaz tenlilerin siyahlara, siyah tenli olanların beyazlara ilişkin önyargılardır. Beyaz tenlilerle evlenmiş Afrika kökenli kadınlar, evliliklerin başlangıcında eşlerinin aile ve akrabaları tarafından yadırgandıklarını, bazen de aşağılayıcı sözlere maruz kaldıklarını ifade ettiler.

Bu başlık altında ARAMA yapmak için tıklayınız.

Proje HakkındaOsmanlı'da KölelikMüzik, Edebiyat, Radyo ve Sinemada KarakterlerSporcular
BibliyografyaGaleri  Arama  Duyuru ve Haberler
Türkçe | İngilizce | Site Haritası | Arama | İletişim